Anasayfa / BLOG / MUHTELIF YAZILAR / ALBÜM İNCELEME / Mustaine’nin koyunu, en son çıkar oyunu

Mustaine’nin koyunu, en son çıkar oyunu

Ve Dave Mustaine, son bir gayretle Megadeth’in onikinci albümünü yarattı, ve ismini Endgame koydu.

Niye son bir gayret diyoruz, çünkü hem albümün ismi bir oyunun, bir savaşın son hareketi, son hamlesi anlamında olduğunu biliyoruz, hem de pimi çoktan çekilmiş Megadeth fanlarının United Abominations, The System Has Failed, The World Needs A Hero, Risk gibi albümlerden sonra iyi bir silkinmeye ihtiyacı olduğunu forumlardan takip eden Dave Mustaine’nin, bu son albüm ile Megadeth’in yine o ihtişamlı günlerine geri döneceğini söyleyip durduğunu duyuyoruz veya okuyoruz.


Dave ve fanatikleri istediği kadar söylesin. Herkesin içi rahat olsun.


Çünkü, yine yarın çok rahat unutabileceğiniz, “sadece 1-2 kere dinledim ve rafa kaldırdım”, “Aaa, Megadeth Türkiye’ye mi gelmiş, yazlıkta olmasaydım kesin giderdim”, “Oğlum, o gün Banu’nun doğum günü var, gelemiyorum ben” diyebileceğiniz bir albüm ve grup sizleri bekliyor.


Albümün bir önceki albüm ile kıyasladığımızda, genel kalitesinde ve havasında hiç bir değişiklik yok.


Fakat belki en büyük değişiklik, gitarist Chris Broderick’in kadroda bulunması.
Tabi bu, gruba ve müziğe ne kadar fayda sağlıyor tartışılır.
Zira daha önceleri fanların takımda orta yapan adam kalmadı mantığı ile “Grupta solo atan adam kalmadı” yaklaşımından ötürü Dave Mustaine, Chris ile anlaşmış olabilir. Ve tabi ki, Chris de inanılmaz fazla solo adedi ve temposu ile birşeyler katmaya çalışmış. Fakat tabi ki eski Marty’li günlerin aurasından çok uzak sololar, ritimler, sözler, davullar, baslar.

Peki hiç mi iyi bir şey yok. Tabi ki var. Dave olacak da, iyi birşey olmayacak mı?
Şimdi şarkı şarkı gidelim;


1. Dialectic Chaos
2. This Day We Fight!
3.44 Minutes
4.1,320′
5.Bite The Hand
6. Bodies
7. Endgame
8.The Hardest Part Of Letting Go…
9.Head Crusher
10.How The Story Ends
11.The Right To Go InsaneDialectic Chaos güzel bir giriş olmuş. Fakat bir şarkıya inanılmaz benziyor, onu hala bulamadım.
Ben This Day We Fight! şarkısını beğendim. Sololar ve arkadaki riffler ile tipik bir Kick The Chair formatı.
44 Minutes, konu olarak bir banka soygununu anlatıyor. Sadece koro kısmındaki vokal ritmi ve riffi idare eder.
1,320′, albümün bence en iyi parçası. Vokalin arkasındaki ritimler ve sololar en azından birşeye benziyor.
Bite The Hand, girişinden şarkı gelişir diye düşünüyorsunuz, fakat pek bir progress yok.
Bodies, tipik bir “yeni model” Megadeth şarkısı. Giriş kötü, gelişme kötü, koro kısmı fena değil. Sonra yine kötü, yine kötü. Öyle bitiyor.
Head Crusher, Megadeth’in bu albümünün ilk klibi. Ben hala inanamıyorum, Mustaine nasıl böyle bir şarkı yapar ve ona bir de klip çeker. Altyapı, tabi ki Kick The Chair.


Endgame, en azından albümün oturaklı parçalarından. Tipik bir festival parçası olabilir.
The Hardest Part Of Letting Go, böyle bir parçayı yorumlamaya gerek yok. Promises’in copy-paste’i. CD’e koymasınız da olur.
How The Story Ends, yine tipik bir “yeni model” Megadeth şarkısı. Anladık ki, Dave artık böyle şarkıları çok seviyor. Megadeth’e yakışmayan basitlikte bir giriş, sonra güzel bir vokal ve koro ritmi. Sonra öykü bitiyor zaten.
Ve son parça, The Right To Go Insane. Bkz. Bodies ve How The Story Ends.


Toparlamak gerekirse, artık Megadeth yazarken manyak albüm, inanılmaz şarkılar, dehşet sololar, müthiş davul atakları, süper sözler yorumları yazamıyoruz. O dönem bitti. O dönem hiç bir zaman geri gelmeyecek. Artık kötünün iyisini yazıyoruz. Hele ki Dave kadro ile böyle oynamaya devam ederse, belki artık Megadeth bile yazamayacağız. İşin entresan tarafı, (bu Dream Theater, Metallica, Iron Maiden için de geçerli) Countdown To Extinction albümünden sonra çıkardıkları her albümden en iyi 2 şarkıyı seçip 10 senede bir albüm yapsalar, şu an yine saygı duyulan, Tanrı konumunda ibadet edilen bir grup olacaktı. Fakat derler ya, bana da 1 milyon verseler, babamı bile tanımam, bu adamlar her sene bir albüm veya DVD çıkartıp, o biçim para kazanıp, gençleri niye dolandırmasın? Çünkü belki Megadeth seni kaybediyor, fakat abuk sabuk şarkılarla 10 tane sen daha kazanıyor.O yüzden, kimsenin umurunda değil, iyi şarkı yapmak, iyi birşey yapmak. O 80’lerdeymiş anam, 80lerdeymiş…


Emrah Öner

Yorumlar

Hakkında Emrah Öner

 • Önder dedi ki:

  yolun sonuna geldiklerinin onlar da farkında heralde.. albüm adı pek bir manidar olmuş
  lakin gelirlerse yine giderim ayyrı..

 • ali akar dedi ki:

  yorumlar çok saçma ,metallica fanları albümü kötülüyor ama bence endgame trash metal in ne olduğunu dosta düşmana gösteren bir albüm ,bence 44 minutes efsane olabilecek bir parça ,bunu birçok metallica hayranı bile gizli gizli dinliyor iç çekerek ,dave endgame ile megadeth i metallica ile aynı seviyeye getirmiştir , son metallica albümleri ile kıyaslarak endgame farklı önde dir ,, gerçek bu !

 • Emrah Oner dedi ki:

  Eger Dave, Endgame ile Megadeth’i su anki Metallica ile ayni seviyeye getirmis ise vay Heavy Metal’in haline.

 • Cem Kızılçeç dedi ki:

  Megadeth in metallica dan daha iyi albüm yapması kriter olamaz ki, kötü kötüdür iyi iyidir…Asıl sorun bu iki grubun da amerikada yaşayıp oranın metal piyasası tarafından, oranın fan ları ve oranın talepleri ile şekilleniyor olması…Yani Megadeth de Metallica da artık yaştan mı baştan mı ya da para ihtiyacından mı bilinmez – ya da bilinir – müşteri ne istiosa onu veriyor ya da daha kötüsü kendilerini avrupadaki metal müziğe ve yeni trendlere kapattıkları için artık butun gun radyoda ne çalıosa heriflerin içinden de o çıkar hale geldi…head crusher veya crush em gibi parçaları kim savunabilir…Veya kim bana Kirk Hammett solo gitarist diyebilir? Adamın sololarının son 10 yıldaki seviyesizliğini kim savunabilir? Mustaine in Türkiyedeki MHP fanatiklerinden farklı olmayan siyasi yorumları vs herşey Mustaine in benim için bittiğini söylüyor ve 2 tane güzel solo bunu değiştirmiyor malesef. Bu iki grup amerikada ne yaparsa yapsın artık global bakınca heavy metal veya thrash metale hizmet etmiyorlar bence…

 • Önder Olcay dedi ki:

  son dönemde ne kadar kötü albümler yapsalar da Metallica’ya da Megadeth’e de ayrı mumamelede bulunmam..her ikisine de eşit seviyede yaklaşırım.. Orçun Kunek gibi bir açıklama oldu 🙂

  her ikisinin de kalbimizdeki yeri ayrıdır… bu sene gelsinler yine giderim arkadaş

 • Emrah Oner dedi ki:

  Peki, Megadeth MHP, Metallica CHP diyebilir miyiz?

 • Önder Olcay dedi ki:

  Metallica bu yanar dönerlikle AKP’ye daha yakın bence 🙂

 • Önder Olcay dedi ki:

  ha bir de napstercıları ergenekonculardan beter etmişlerdi hehe

 • Başkan dedi ki:

  Endgame albümünün ilk şarkısını Emrah bir şarkıya benzetmiş, “ınto the Lungs of Hell” olmasın? 🙂

 • Önder Olcay dedi ki:

  Başkan: Endgame albümünün ilk şarkısını Emrah bir şarkıya ben­zetmiş, “ınto the Lungs of Hell” olmasın? :)

  Başkan.. İsmaill beye de yardımcı olur musun.. MetroFM dinleyicileri mağdur durumda kaldı..bulamadık şarkıyı..sen de büyük bir MetroFM fanısındır 🙂

  http://www.muziklisteleri.net/rady-tv-listeleri/metro-fm/admin/metro-fm-metro-list-en-iyi-20-sarki-nisan-2009.html

 • Emrah Oner dedi ki:

  Baskan beni okuyor mu yaw?
  Saygilar,

  Lungs of Hell diil bu arada.
  Bulamadim hala.

 • Önder dedi ki:

  Başkan sitenin onbinlerce takipçisinden biri.. okumaamı

 • x

  Check Also

  Günün Şarkısı – We Have Band – Oh – 2 Ocak 2011

  Günün şarkısı Oh. Darren Bancroft (vocals drums, sampler) Dede WP (vocal percussion ...

  >
  Send this to a friend