Anasayfa / YAZARLAR / Men in yellow

Men in yellow

Bahsetmek istediğim adamlar tabii ki sarı elbiseli değil. Sadece isimleri Yellow Jackets. Çok ta iyi müzik yapıyorlar.
Jazz Centre‘ın işletmecisi Aytek Sermet‘in bu sene getirdiği müthiş guruplardan.
Bu sene jazz center bayağı iyi isimleri getirdi. Mesela Spyro Gyra da gelen bir başka büyük isimdi. Ama gidemedim, o ayrı..
Neyse, bu yellow jackets konserine jazz center’a gittim geçenlerde.Otelin barının girişinden itibaren hoş bir ortam. İçerisi de hoş ama bana fazla aristokrat görünen bir ortam.
Daha önce 3 sene evvel kontrbasçı Mark Johnson konserine gitmiştim ama herhalde kalabalıktan aristokrasiye fazla takılmamıştım.
Bu sefer de azıcık kafa taktıktan sonra birisi dikkatimi çekti. Bu şahsiyet bara dayanmış birisiyle konuşuyordu.
İçimden kim bu Michael Jackson‘ı andıran kişi dedim.Saçlar hafif uzun, ortadan ayrık, beyaz yüzlü, Jackson’ın yıllaar önceki halini hatırlattı bir şekilde.
Söz konusu kişi müthiş bas gitarist Jimmy Haslip idi. Sonra ayağa kalkıp 1.90’ın üstü boyuyla yanımda durunca farkettim kendisi olduğunu.
Konser başladı. Şarkılar çok iyi. Farkettim ki adam sol elle çalıyor bas gitarı. Tabii ya dedim, bu adam solaktı ve teller ters çalardı.
Bi arkadaş derdi “Jimmy Haslip çok enteresan bir adam, hem solak çalıyor hemde telleri ters çeviriyor.”.
Yani yukardan aşağı olması gereken teller, aşağıdan yukarı duruyor. Hani solak olması acayiplik değil de, tel meselesi biraz garip tabii.
İçimden dedim acaba sağak bas gitarını solak şeklinde mi çaldı eskiden.

Neyse güzel bir konser sonrası kendisi yanımdan geçip arkaya gitti. Dur bi sorayım dedim.
Sorarken de kendisinin ne kadar şeker ve alçakgönüllü olduğunu farkettim.
Sizi rahatsız etmek istemiyorum dedim, yok yok hiç önemli değil dedi ve bende ilk şaşkınlık tabii.
Ardından bende bas gitaristim dediğim zaman tam soru soracağım ki adamın eli tokalaşmak maksatlı bana doğru duruyor. Bu da ikinci şaşkınlık.
Çok memnun oldum dedi falan, ben halen şaşkınlık içinde soruyu toparlıyayım diyorum. Sonunda dedim siz solak bas gitarı çalıyorsunuz ama teller sağak bas gitarı gibi dizilmiş ?
Cevap çok basitti..”İt’s so simple, because I started with right hand bass” :))..
Adam tahmin ettiğim gibi sağak gitarı almış, tellerinin bile sırasını değiştirmemiş ve öyle öğrenmeye başlamış. Belki değiştirmeyi bilmiyordu, belki de bir arkadaş yada akraba bas gitarıydı ve ayıp olur değiştirmek dedi. Pek çok insanın ” Çok acayip adam bu Haslip” dedikleri kişi, aslında çok ta acayip olmayan, bizim gibi birisiymiş..Ama tabii müzisyenliği ve bas gitaristliği tabir-i caiz çok acayip, o ayrı.Sevgiler
Levent

Yorumlar

Hakkında Levent

 • Önder Olcay dedi ki:

  rahmetli Hendrix de yokluktan sağ gitarı sol elle çalardı dimi abi?
  …..
  hatta bir dergide şöyle bir yazı okumustum bir ropörtajda.. ozamanın meşhur gruplarından biriyle adını hatırlamıyorum ama yazıyı kassam bulurum dergi duruyor biyerlerde,bir şarkı kaydediyorlarmış.. acaip bir şeyler çalmış rahmetli.. abuk subuk..anlamamışlar..
  sonra kaydı tersten dinletmiş dumur olmuşlar 🙂

 • Levent dedi ki:

  tabii, hatta hendrix ilk başlarda tamamen sağak gitarini çaliyordu bildigim kadariyla, ama teller de sagaktaki gibi diziliyordu(yukadan asagi–kalindan inceye)..yani tellerin akort edildigi kulaklar(machine head) yukariya dogru olur fenderlerde, bu adamin gitarinda asagiya dogru diye hatirlarim, volum ve ton dugmeleride asagida olmasi gerekirken yukarida idi diye hatirliyorum, ama sonradan ona gore bir gitar da yapmis olabilirler..valla simdi resimlerine baktim da adamin, aynen dedigim gibiymis, 60 li yillar, adam sagak gitari almis ve solak olarak calmis, hersey ters duruyor, sadece tel dizilimi sagakla ayni :)) fakat basci Haslip teki durum sonradan yapilan standart solak baslari gibi, ters duran hic birsey yok gibi, sadece teller ters, sanki sagak basini cevirmissin gibi, ama sadece teller :))

  kayit meseleside dogrudur abi, hayal meyal oyle bi sey hatirliyorum, herhalde bu terslik meselesinden esinlenip bi sey yapmisti..steve vai’ in bir roportajini izlemistim Mtv nin ilk yillarinda head banger’s ball programinda..sex and religion albumunu tanitiyordu.. adam agziyla, bir parcasinin tersten calinca nasil duyuldugunu yapmisti 🙂 enteresandi..

 • Önder Olcay dedi ki:

  Hendrix için özel yapılan ilk solak Fenderi Clapton hediye edecekmiş.. adamcağız ogün ölmüş..çalamadan edebiyete intikal etmiş diye biliyorum..

 • x

  Check Also

  Günün Şarkısı – We Have Band – Oh – 2 Ocak 2011

  Günün şarkısı Oh. Darren Bancroft (vocals drums, sampler) Dede WP (vocal percussion ...

  >
  Send this to a friend