Anasayfa / BLOG / MUHTELIF YAZILAR / ALBÜM İNCELEME / YENİ ALBÜMLER / Batsın bu dünya, bitmesin bu Rüya

Batsın bu dünya, bitmesin bu Rüya

Dream Theater 10.albümü olan “Black Clouds & Silver Linings”i piyasaya çıkardı. Hayırlı uğurlu olsun demekten başka çaremiz yok, fakat yeni albümü merak edenler fazla birşey de ümit etmesinler. Zira, bu yeni albümün, grubun son 4 albümü olan Systematic Chaos”, “Octavarium”, “Train Of Thought”, “Six Degrees Of Inner Turbulence albümlerinden pek bir farkı yok.

  

Ticari kaygıdan da hiçbir fark güdülmemiş, çünkü hemen hemen her yeni albüm gibi, bu albüm de 3CD paket şeklinde verilecek. Orjinal versiyonları içeren bir CD, enstrümental versiyonlarını içeren diğer bir CD, 6 adet “cover” içeren bir CD.      

 

2001 senesinden beri piyasaya sürülen bandrollü Dream Theater CD ve DVD yumağında da acayip bir istatistik var.  2001 senesinden bu yana 10 farklı albüm/best of/konser ürünleri sunulmuş, bu 10 üründen 22 adet CD / 3 adet DVD çıkmış. Benim gibi koleksiyon adamlarının bile pes edebileceği bir rakam.

 

   

Şarkılara gelince, liste şöyle :

 

1. A Nightmare to Remember

2. A Rite of Passage

3. Wither

4. The Shattered Fortress

5. The Best of Times

6. The Count of Tuscany

 

“A Nightmare to Remember” iyi bir giriş parçası değil, sadece şarkının girişi iyi. Daha çok vokalin ve korodan sonraki kısımlar çok sıkıcı. Malesef bu James LaBrie’den kaynaklanmıyor. Çünkü James LaBrie’i gönderip yerine iyi bir vokal alsan da, arkadaki ritimlerle bir yere gelinmesi mümkün değil. “A Rite of Passage” fena değil. “Wither” ve “The Shattered Fortress” gereksiz. Burada bahsedilmesi gereken belki tek parça “The Best of Times”. Bu çok iyi mix edilmiş bir medley. Bunu Dream Theater 1-2 kere denemişti, o yüzden çok cazip değil, yine de bu albümün en dikkat çeken şarkısı. Klasik, gitar ve davulların olmadığı yani vokalin olduğu her an yine sıkıcı. Büyük ihtimalle de bu şarkıyı 4 Temmuz’da Maçka’da çalacaklar. Sloganımız; ne kadar zor, ne kadar karışık, o kadar progressive.

 

Son söz; Dream Theater, belli ki bu şekilde devam edecek. “Images and Words” and “Awake” gibi albümleri bir daha bulamayacağız, bu da kesin. Ben grubun dinamiği için, bir silkinme için, radikal olarak en azından taze bir kan istiyorum. Belki müzikal anlamda çok birşey değişmeyecek lakin birşeyler yapılmadığı takdirde benim gibi düşünenler için bir rüya daha bitmek üzere.

 

 

 

Emrah Öner

www.emrahoner.com

Yorumlar

Hakkında Emrah Öner

x

Check Also

Günün Şarkısı – We Have Band – Oh – 2 Ocak 2011

Günün şarkısı Oh. Darren Bancroft (vocals drums, sampler) Dede WP (vocal percussion ...

>
Send this to a friend