Anasayfa / Müzik Listeleri / Müzik Ödülleri / Altın Mikrofon / Altın Mikrofon Müzik Yarışması

Altın Mikrofon Müzik Yarışması

İlki 1965 yılında düzenlenen Altın Mikrofon yarışmasına, İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük kentlerin “hızlı” ya da “kolejli” gençlerinden kurulu rock grupları (çoğu zaten devrin tanınmışlarıydı; Moğollar, Haramiler, Erkin Koray Dörtlüsü) katılıyordu. Bunların, Sis Beşlisi, Mavi Işıklar, Mavi Çocuklar, Cem Karaca Apaşlar, Selçuk Alagöz, Silüetler, Oksijen, Kaygısızlar, Hayaletler gibi daha nicesi bu yarışma sayesinde Anadolu ile kucaklaşmıştı.

Uzun saçlı veya “top ense” kesim traşlı, balta favorili, “İspanyol paçalı”, incili boncuklu biraz da dumanlı bu öncüler, Amerikan beatnikleriyle aşağı-yukarı örtüşen yerli malı Çiçek çocuklarına müzik yapıyorlardı. Beatles ve dengi şöhretlerin moda şarkılarını neredeyse günü gününe takip ederek, Türkçe versiyonlarını üretiyorlardı. Yine de büyük kentlerin semt orkestraları olmaktan öte gidemiyorlardı. Çünkü plakçılar, radyo ve basın henüz onlara kulak asmıyordu.

Ta ki “Anadolu pop” keşfedilinceye kadar. Halk ezgilerinin rock biçimiyle yeniden yorumlanışı müziğin ve müzisyenlerin ufkunu genişletti. Anadolu pop sayesinde taşraya açıldılar. Bu potansiyeli, para ödüllü (1968’de 10 bin lira) Altın Mikrofon yarışması harekete geçirmişti. En ilginç yanı, bir “turne yarışma” oluşuydu. Adaylar haftalar süren turne boyunca halkın karşısına çıkardı. Jüri de doğrudan doğruya halktı. Her konserden sonra oylama yapılırdı. 1965’teki ilk yarışmaya -inanmayacaksınız ama- tam 100 orkestra katılmıştı! Ve yine inanmayacaksınız ama ilk Altın Mikrofonu Yıldırım Gürses kazanmıştı.

1966 yılının galibi önceki yarışmada üçüncü olan Silüetler’,di. Mavi Işıklar ikinci, Selçuk Alagöz üçüncü seçilmişti. 1967 yılında düzenlenen üçüncü yarışmada Mavi Çocuklar birinci, Cem Karaca Apaşlar ikinci, Rana Alagöz ise üçüncü seçilmişti. 1968’deki dördüncü yarışmaya 65 orkestra müracaat etti. Bunlardan 33’ü ön elemeden geçti. Sonunda Haramiler, Moğollar, Erkin Koray, Sis Beşlisi ve T.P.A.O Batman Orkestrası finale kalmayı başardı.

68 Altın Mikrofon yarışmasının ilk konseri 15 Nisan pazartesi gecesi, Ankara’da, bugün kuyumcu pasajına çevrilen Büyük Sinema’da düzenlenmişti. Burada iki konser verildi. Finalistler Modern Palas’ta kalıyordu. Sunuculuğunu Orhan Boran’ın yaptığı 35 günlük turnenin ikinci durağı Adana’ydı. Erciyes sinemasında sahneye çıktılar. Oradan Gaziantep’e geçildi. Atlas sinemasındaki konserde, uzaylı yaratıklar gibi garipsenen çocukların yaptığı müzik yeni taraftarlar kazandı. Diyarbakır’daki konser Yenişehir sinemasında verildi. 20 Nisan’da finalistler Elazığ’ın Gölcük sinemasında sahne aldılar. Malatya’da Can sinemasındaki gösteriden sonra Altın Mikrofon kervanı tekrar Gaziantep’e uğradı. Oradan Antakya’ya geçilmişti. Konser Akar sinemasında oldu. Sonra İskenderun, Afyon, İzmir konserleri. 29 Nisan’da Çanakkale Emek sinemasındaki gösteriden sonra Edirne’ye gelindi. Geçtiğimiz yıllarda yanan Ayvazoğlu Sineması’ndaki konserden sonra Altın Mikrofon kervanı soluk soluğa İstanbul’a döndü. Gidilen her ilde verilen her konserden sonra oylama yapılmıştı. İstanbul Şan Sineması’ndaki final gecesinde, 1968 yılı Altın Mikrofon yarışmasını, 6.068 oyla Türkiye Petrolleri Batman Orkestrası’nın kazandığı ilan edilince salona sanki bomba düştü. İkinci olan Haramiler 4.476oy, üçüncü Moğollar 3.711, dördüncü Erkin Koray 2.980 ve beşinci olan Sis-Turgay Oksay grubu 2.423 oy toplamıştı.

Altın Mikrofon 1972 yılında Günaydın gazetesi 1979 yılında da Saklambaç dergisi tarafından tekrar hayata döndürülmeye çalışılmasına rağmen 1972 yılındaki yarışma sonucunda Edip Akbayram’ı müzik dünyasına kazandırmaktan başka bir yararı olmadı.  Altın Mikrofon geçtiğimiz yıllarda tekrar düzenlenmeye başlanmasına rağmen eski önemini kazanamadı.

 

Kaynak: Ercan Demirel. Yazı buradan alınmıştır.

Yorumlar

Hakkında Fantom

Yabancı müzik listelerinde 10 kaplan gücünde. Liste manyağı... Her türlü listeyi takip eder..beğendiklerini yayınlar.
x

Check Also

Altın Mikrofon Kazanan Müzisyenler -1972

  1. Edip Akbayram / Kükredi Çimenler – Boşu Boşuna 2. Salim ...

>
Send this to a friend