Aldık mı “Baba”yı

 “Türkiye Heavy Metal” tarihi için 1-2 adet çığır noktası var. Biri belki ilk Metal Hammer’i Akmar’da bulduğumuz gün, biri kesin 93 Metallica konseri, biri belki gözlüklü tombik TRT2 Melodi program sunucusunun yeni Rainbow canlı performansını anons ettiği an, biri belki Head Bangers’in televizyonlarda yayımlandığı ilk gece. İşte onlardan biri daha. Manowar Türkçe sesli heavy müzik! Evet, Manowar’ın yeni double CD EP’si çıktı ve söz verdikleri bonus Türkçe şarkı ile. Şarkının ismi “Baba”.

 

 

 

EP’in ismi ise “Thunder In The Sky”. Zaten her zaman Manowar konusunda albümün içeriğinden daha heyecanla beklediğimiz şey, albümünün ismi. “Steel of god of steel of offf”dan başka birşey kalmayınca, yeni EP ismi sanırım rahatça bulunmuş. EP’de 6 adet yeni parça, ki bunlardan biri “Father” ve bu şarkının Bulgarca, Hırvatça, Fince, Yunanca, Macarca vs. ve tabiki Türkçe gibi tam 15 dilde farklı versiyonları bulunuyor. Hemen itiraf edelim, Türkçe versiyonu tabi ki mega kötü, ama şirin. Şarkı biraz Süper Baba şarkısı gibi, biraz Yaşar Kurt gibi, biraz Ortaçgil gibi. Şarkıyı dinlerken sözleri hiç anlamıyorsunuz, kesinlikle bir kulaklık tavsiye ederim. “Bani gücükken alimden duttum, simdi anladim, ornek oldün.” dizeleri sizi rahatsız ediyor ise, soğuk bir efes tavsiye ederim. Fakat herhangi bir Türkçe Manowar şarkısı zaten o kadar entrasan bir olay ki, Manowar’a kızamıyorsunuz hatta size çelik bir tebessüm de bırakıyor. Belki bu şarkıdan daha ilgi çekeni de ve komik olanı Japonca versiyonu.

 

Eğer Manowar’ın yolu bir daha Türkiye’ye düşerse, bu şarkıyı söylemeden geçemeyeceği kesin. Çünkü geçen ve ilk konserde Türkçe şarkı yapacaklarına ve çalacaklarına söz vermişlerdi. Fakat yine de Türkçe zor, “Biz bir bok yedik, bu şarkıyı söyleyemeceğiz, hiç İstanbul’a gitmeyelim, rezil oluruz” diye düşündükleri için Türkiye’ye gelmiyor olabilirler.

 

Diğer şarkılar gayet iyi. Tam bir Manowar kütlesi.

 

“Thunder In The Sky” çok hızlı bir giriş. Hele “Lets The Gods Decide” bayağı iyi bir şarkı. “Father” şarkısı Manowar olmazsa olmaz albüm şarkılarından fakat çok iyi değil. “Die With Honor” sıradan of steel. “The Crown and The Ring” Metal versiyonunu yapmışlar, fakat ben farkını hala anlayamadım. Ve “God or Man” tam bir festival kapanış şarkısı.

 

Müthiş tempolu bir albüm. Ben bile bu kadarını beklemiyordum. Zira kafaya oynayan diğer grupların son albümleri gerçekten enerjisiz, temposuz geçiyordu. Bu defaki öyle değil. Bizim hanım bile “Gods Decidelı olan iyimiş” dedikten sonra bize sadece albümü indirmek pardon satın almak düşer.

 

Emrah Öner

www.emrahoner.com

Yorumlar

Hakkında Emrah Öner

 • Önder dedi ki:

  AC DC’nin market zincirleriyle anlaşıp satış rekorları kırması gibi bu da bir değişik pazarlama taktiği gibi geldi.. 15 ülkeyi neye göre seçmişler acaba?

 • x

  Check Also

  Günün Şarkısı – We Have Band – Oh – 2 Ocak 2011

  Günün şarkısı Oh. Darren Bancroft (vocals drums, sampler) Dede WP (vocal percussion ...

  >
  Send this to a friend