Anasayfa / Müzik Listeleri / Yabancı Müzik Listeleri / Dergiler / Spex / Spex – Yılın En İyi Albümü – 1981

Spex – Yılın En İyi Albümü – 1981

Spex 1980 yılında Gerald Hündgen, Clara Drechsler, Dirk Scheuring, Wilfried Rütten ve Peter Bömmels adlı müzik yazarları tarafından Köln’de kuruldu. Dergide müzik  başta olmak üzere edebiyat, sinema ve moda yazıları da bulunuyor. Derginin adını başta 555 koymuşlar, daha sonra İngilizce argo anlamı gözlük olan Spex de karar kılınmış. Aynı zamanda punk grubu X-Ray Spex’e de çağrısım yapıyor.

 

Dergi ilk yılında 4 sayı yayınladı, 1981 yılında aylık olarak yayınlanmaya başladı. Dergi o yıllarda editörlerinin sevdiği ilgilendiği müziklere yer verdi ve yeni trendlere pek kaale almadı.. Mesela The Smiths hiç bir zaman Spex’de yeralmazken Die Toten Hosen’a sürekli gaz verdiler.

19 yıllık yayın hayatından sonra 1999’da dergi iflasını açıkladı ve Piranha Media tarafından satın alındı. Derginin merkezi de müzik endüstrisine daha yakın olmak amacıyla Köln’den Berin’e taşındı. Bu sebepten ötürü pek çok editör dergiden ayrıldı..  Dergi sonraları yayın kalitesinin düştüğü diğer müzik dergileri Intro, Uncle Sally veya Musikexpress’den bir farkı kalmadıgı sadece albüm kritiği yayınlayan bir dergi olduğu yönünde eleştiriler aldı.

 

Dergininin 1981 yılında seçtiği yılın en iyi albümlerini muzik listeleri.net gururla sunar:

 

spex

 

Henry Badowski – Life Is A Grand
Passage – For All And None
Echo And The Bunnymen – Heaven Up Here
The Associates – Fourth Drawer Down
The Honeymonn Killers – Les Tueurs de la lune de miel

Yorumlar

Hakkında Fantom

Yabancı müzik listelerinde 10 kaplan gücünde. Liste manyağı... Her türlü listeyi takip eder..beğendiklerini yayınlar.
>
Send this to a friend