Anasayfa / YAZARLAR / Lâ ilâhe illallah ve PoisonBlack

Lâ ilâhe illallah ve PoisonBlack

İslam’ın temel kurallarından birisi nedir? Lâ ilâhe illallah. Peki, ne demiş Peygamberimiz, “İlim Çin’de olsa gidip alınız..”
E kul ne demiş bunun üzerine? “Ville Laihiala Çin’de olsa gidip alırım…”
Yani, Arapçası; “La Ville Laihiala İllaki Poisonblack.”


Bazı adamlar vardır. Bunlar ne yapar, ne eder en iyi adamlarla çalışırlar. Örneğin, Ozzy Osbourne. Örneğin, Dave Mustaine. Örneğin, Alex Ferguson. Örneğin, Yılmaz Erdoğan. Bu tesadüf müdür, yoksa tamamen o adamın zekasından mı kaynaklanır ben bilemem. İşte size bir örnek daha. Sentenced’in eski vokalisti Ville Laihiala. Adam nereye gitse, yanında bir sert vokal, çok iyi melodiler, tempo, sertlik, siyahlık, karizma götürüyor. Bu grupta bir de gitar-vokal özelliğini yanına almış bulunuyor. Biraz sözlerde sanırım bir sıkıntı var çünkü, Sentenced’daki despair, drain kelimelerini de yanında götürmeyi ihmal etmiyor.


Poisonblack toplama bir Fin grubu. Grubun elemanları kendi gruplarında müziğini yapmaya devam ediyor, bir yandan da Poisonblack olarak albüm yapıyorlar, konserler veriyorlar. Örneğin grubun Ville’den önceki vokalisti Charon’un vokalisti Juha-Pekka Leppäluoto (ki çok severim fakat ayrılmış yapacak birşey yok).
Grubun klavyecisi Marco Sneck, Kalmah diye bir grupta çalmaya devam ediyor, gibi..


Grubun 2010’da yeni bir albümü çıkacak. İnşallah, o albümü de size yazacağız. Fakat şu sıralar 2006 albümünü dinliyoruz ve sizlere onu yazdık.
Albümün ismi : Lust Stained Despair ve şarkıları : 1. “Nothing Else Remains” – 3:55
 2. “Hollow Be My Name” – 4:43
 3. “The Darkest Lie” – 4:35 (Laihiala/Markus)
 4. “Rush” – 4:06
 5. “Nail” – 4:47
 6. “Raivotar” – 4:55 (Kukkonen/Laihiala)
 7. “Soul in Flames” – 4:23
 8. “Pain Becomes Me” – 4:07
 9. “Never Enough” – 4:15
 10. “Love Controlled Despair” – 3:51
 11. “The Living Dead” – 4:35
 12. “Bleeding Into You” – 3:19 (Limited Edişın için bonus şarkı)


Burada ilk başlayacağınız şarkılar 1, 4, 7 ve 9. Daha sonrası biraz sıkıcı geliyor fakat vokal o kadar iyi ki, o şarkılar da birasız da tamamlanıyor.
Grup ve albüm için tek cümle isterseniz, Heavy Metal’in kriz geçirdiği şu günlerde Poisonblack zehir gibi pardon ilaç gibi gelebiliyor.


Yorumlar

Hakkında Emrah Öner

x

Check Also

Günün Şarkısı – We Have Band – Oh – 2 Ocak 2011

Günün şarkısı Oh. Darren Bancroft (vocals drums, sampler) Dede WP (vocal percussion ...

>
Send this to a friend