Anasayfa / BLOG / MUHTELIF YAZILAR / Günün Şarkısı & Videosu / Günün Şarkısı – LHASA – Love Came Here – 9 Ocak 2010

Günün Şarkısı – LHASA – Love Came Here – 9 Ocak 2010

Günün şarkısı Lhasa’dan…

2009′da kendi adını taşıyan ve tüm şarkılarını İngilizce söylediği tek albüm olan Lhasa‘da yeralıyor..
1 Ocak‘da aramızdan ayrılan şarkıcının kısa biyografisi işe şöyle…“Lhasa, Big Indian, New York’ta Meksikalı İspanyolca öğretmeni Alex Sela ile ABD’li Yahudi fotoğrafçı ve aktrist Alexandra Karam’ın kızı olarak doğdu.[1] Çocukluğunu, eve dönüştürülmüş bir okul otobüsünde ailesiyle birlikte ABD’yi gezerek geçirdi. Eğitimini, kardeşleriyle birlikte annesinden aldı.


On üç yaşında, San Francisco’da bir kafede şarkı söylemeye başladı. On dokuz yaşında Montreal’e taşındı ve buradaki barlarda beş yıl boyunca şarkı söyledi. İlk albümü La Llorona 1997’de Montreal’de, Kanadalı bağımsız plak şirketi Audiogram tarafından yayımlandı. Lhasa bu albümle 1997’de Quebec Félix Award‘u, 1998’de ise Canadian Juno Award‘u kazandı.


Avrupa ve Kuzey Amerika’da birkaç yıl süren turne sonrasında Lhasa 1999‘da şarkı söylemeyi bıraktı.
Fransa’ya yerleşti ve Pocheros adındaki sirk tiyatrosunda çalışan kız kardeşlerine katıldı. Daha sonra Marsilya’ya taşındı ve burada yeniden şarkı yazmaya başladı. İkinci albümü The Living Road‘un yapımı için Montreal’e döndü ve albüm 2003’te yayımlandı. Tamamıyla İspanyolca olan ilk albümünün aksine bu albümde İngilizce, Fransızca ve İspanyolca şarkılar vardı. Albümün çıkışının ardından iki yıllık bir turne yaptı. 2005’te BBC World Music Award‘u kazandı.


Tamamıyla İngilizce şarkılardan oluşan ve kendi adını taşıyan üçüncü albümü Nisan 2009‘da Kanada ve Avrupa’da yayımlandı. Lhasa, albüm çalışmaları sırasında tedavi gördüğü göğüs kanseri sebebiyle, 21 aylık bir mücadelenin sonunda 1 Ocak 2010’da Montreal’de öldü.”

(Vikipedi’den alınmıştır)Love Came Here’ın Montreal’de çekilmiş canlı kaydı..

İyi seyirler..
Lhasa De Sela – Love Came Here (Montreal Live)

Diğer tüm günün şarkısı videolarına buradan ulaşabilirsiniz..

Yorumlar

Hakkında Müzik Listeleri

Müziklisteleri.com admini. Her türlü soru öneri şikayet talep ve önerinizi İletişim bölümünden bize göderebilirsiniz.
x

Check Also

Günün Şarkısı Viðrar vel til loftárása – 27 Şubat 2011

Günün Şarkısı Viðrar vel til loftárása… Nam-ı diğer ” Good weather for ...

>
Send this to a friend