Anasayfa / BLOG / MUHTELIF YAZILAR / Festivaller / Festival Günlükleri – Unirock & Rock’n Coke 2009

Festival Günlükleri – Unirock & Rock’n Coke 2009

Temmuz sıcağında, betonların arasında yapılan bir festivalden daha kötüsü,  aynı haftasonuna koyulan  iki festivaldir.

 

                                                                          IV. Murat, Alkol ve Tütün Yasağı öncesi, 1631

 

 

 

Nere mi nere mi, Arch Enemy

UniRock. Belki de YataRock, UyuyaRock ya da SıçaRock diyebileceğimiz kadar yakın, merkezi bir festival. Taksim’e gerçekten 5 dakika. Şişli Evlendirme Dairesi’nin hemen karşısındaki Lunapark’ı boşaltmışlar ve içeri Kreator’u, Arch Enemy’i sıkıştırmışlar. Olay bu. Fakat çarpışan otomobil veya gondol duruyor, sadece içine bira standı kurmuşlar.

Cuma ilk gittiğimiz konser alanı da burasıydı. Saat tam 19:00’da orada olmalıydık, çünkü Magilum’u seyredecektik. Hayatımda herhangi bir festivalde, grupların tam zamanında çıktıklarını ya da 1 saat, 2 saat hatta 1 gün geç çıktıklarını gördüm fakat bir grubun 20 dakika evvel çıktığına ilk defa şahit oldum. Neyse sorun değildi, 4 TL’lik biralarımızı aldık, zira saat 19:00’den sonra biralar Dow Jones endeksine göre hareket ettiği için 5 TL olacaktı, Magilum’un karşısına geçtik.
   

 

Grup “Masal” şarkısını söylerken saatler 19:05’i gösteriyordu.Nalan ve Oğuz’un sesleri biraz daha açıldı, gitarlar anlaşılmaya başlandı, bateri biraz kısıldı, yeni albümün şarkıları duyuldu derken Magilum, sahneyi Metal Festival Camiasının “Duman”ı olan Soul Sacrifice’a devretti. Şunu da ekleyelim Magilum’un yeni albümü sanki daha iyi olacak. Şarkılar onu gösteriyor.

 

 

Sol Sekrifays’tan sonra sahne alan Arch Enemy, yaklaşık 90 dakika sahnede kaldı. Gayet iyilerdi, belki 3000 kişinin özellikle görmeye geldiği Angela Gossow’u gayet böğürdü. Ful karizmatik yapıya, enerji ve tempoya, hayvan gibi melodilere sahip oldukları kısacası İsveçli oldukları her hallerinden belli idi. Allah biliyor da bizi İsveç’te Finlandiya’da yaratmıyor.
   

Bu arada My Apocalypse ve Dead Eyes See No Future şarkısınında öyle bir gürültü vardı ki, sanırım Maçka’da kimse herhangi bir Heavy Fest’e kolay kolay bir daha izin alamayacak.

 

 

%100 “Duman” sahası, 9 inç tırnak ve Pro-diji

 

Bu kadar Heavy yeter dedik ve yattık, kalktık, yattık, kalktık ve Rock n’ Coke’a Cumartesi saat 20:30 gibi intikal ettik. 20:30’da Duman var, tam kafa kafaya yetişeceğiz. Ne bilelim biz konserin NASA’da olduğunu. Bostancı’dan Kurtköy’e 10 dakikada geliyorsun, otoparktan konser alalına 45 dakikada. İniyorsun, çıkıyorsun, üstünü arıyorlar, midibüse biniyoruz, labirente giriyorsun, tekrar çıkıyoruz, yürüyoruz, iniyoruz, çıkıyoruz. Zannedersin ki, Etimesgut 5.Tabur Ağır Oto Alayı’na panzerle giriş yapıyoruz. İçeri girdik. Her yer beton. Acil bira lazım. Ben bira alayım dedim, bira kuyruğuna girdim, sıra bana geldi, Duman “İyi geceler, 2010’da görüşürüz” dedi. Yuh, Allah belanızı versin. Tam anlamıyla rezillik. Her tarafta kola var, köfte var, tavuk var, bira kuyruğu kilometrelerce.

 

Nine Inch Nails çıktı, ben kendilerini pek bilmem sevmem. Fakat gayet iyilerdi. Ve arkasından gecenin köründe Prodigy çıktı. Ben çok çok haz almadım. Bu kadar profesyonel sahne düzenine o kadar dandik ses düzeni yaparsan olacağı bu. Kolonların boom boom sesleri arasında yaklaşık 1.5 saat sahnede kaldılar. Zaten bildiğiniz şarkılar (Breathe, Firestarter, Poison, Voodoo People vs.) ile birlikte ve yeni albümden 4-5 şarkı seslendirdiler. Ben adamları yaşlanmış gördüm, fakat hap olarak ne almışlarsa ben de 1 kutu istiyorum. Böyle enerji çok zor bulunur.
   

 

 

Sonuçta bir sıkıştırılmış bir festival haftasonu böyle geçti. Zaten senede topu topu 2 tane festival oluyor, onları Ramazandan önce bir araya getirdiler. Helal olsun. Belki ikisinin de kitlesi çok farklı ama, belki çok ufak bir azınlık hem Prodigy hem Arch Enemy seviyor.
Fakat zaten İstanbul boş, sen bir de insanları ikiye bölüyorsun. Bari hepsini birleştir, deniz kenarına bir yere koy, bu sefer Avrupa’dan da adam toplarsın.
Ama kime ne anlatıyorsun. F1 pistinde festival yapıyor adam.
Ne Formula 1 seviyoruz, ne müziğe saygı duyuyoruz.
İkisi arasında bir şey işte.

 

 

Emrah Öner

www.emrahoner.com

Yorumlar

Hakkında Emrah Öner

 • Önder dedi ki:

  Wacken’den sonra açmaz tabi Rock’n Coke emrah beycim 🙂
  neyse buna da şükür.. gruplar iyiydi en azından.. giriş çıkışlar daha rahat olabilirdi.. arabayı bırak 2km yürü.. kapıdan gir .. servis bekle konser alanına git vs… alkol miktarının azlığı da coca cola ana sponsor diye mi acaba? vodka kola falan standı açsalardı keşke absolutela smirnoffla falan hehe

  eylül ekim gibi olsa kesin daha çok insan gelirdi.. yurdum insanı tatilini bölüp de konsere gelmez hayatta

 • x

  Check Also

  Günün Şarkısı – We Have Band – Oh – 2 Ocak 2011

  Günün şarkısı Oh. Darren Bancroft (vocals drums, sampler) Dede WP (vocal percussion ...

  >
  Send this to a friend